لب ها به عنوان عضو پرخون بدن دارای پوستی نازك و حساس هستند كه تماس و مواجهه مداوم با نور خورشید، گرما وسرما، لوازم آرایشی و عوامل زیانبار محیطی و حتی بیماری های تب دار داخلی آن را مستعد خشكی و ترك خوردگی می كند بنابراین وقتی رطوبت در لب های شما كاهش یابد، خشكی و در ادامه ترك و شكاف همراه با درد و خونریزی در آن آشكار می شود.

درمان خشکی و ترک لب

شاید به همین علت باشد كه اولین آثار تب و اسهال در كودكان در لب های خشك و چروكیده آنها پزشكان و والدین را به این نكته هدایت می كند، آب و مایعات نیاز اول كودك بیمار است.

علل مهم خشكی لب

ـ یكی از دلایل مهم خشكی لب، نور خورشید و شرایط آب و هوایی سرد یا گرم بخصوص در مناطق خشك كه با وزش بادهای خشك و غبارآلود همراه است، می باشد. به همین دلیل كشاورزان و دامداران بیش از همه در معرض خشكی و حتی تومورهای بدخیم لب هستند.

ـ خیس كردن لب با زبان كه بر خلاف انتظار، آنزیم های دهان موجب تبخیر چربی لب و خشكی بیشتر آن می شوند.

ـ از دست دادن آب بدن به علت تب طولانی، گرمازدگی، اسهال یا سایر بیماری های حاد كه بهترین درمان، مصرف مایعات و آبمیوه فراوان است.

ـ كمبود بعضی از ویتامین ها و املاح مانند ویتامین های آ، ب، ث و املاحی مانند آهن، لذا تغذیه سالم و سرشار از ویتامین ها مانع از خشكی لب خواهد بود.

ـ حساسیت به بعضی مواد بهداشتی مانند خمیردندان و مسواك یا صابون ها و شوینده های غیر استاندارد و مهم تر از همه محصولات آرایشی مانند رژ و خط لب و در مواردی اعمال زیبایی در لب مانند پروتزگذاری، تزریق ژل و تاتو لب ها.

 

درمان خشکی و ترک لب

مصرف بعضی داروها مانند ترتینوئین، ویتامین آ به مقادیر زیاد (آكوتان) یا ویتامین های محلول در چربی، داروهای شیمی درمانی، دپنی سیلامین، ایزونیازید و فنوتیازین.

ـ بعضی از غذاهای ترش حاوی مواد اسیدی مانند سركه و همچنین تنقلات، آجیل، آدامس و خوردنی هایی كه حاوی اسانس و مواد افزودنی باشد.

ـ سرماخوردگی و انسداد مسیر تنفسی بینی و در نتیجه نفس كشیدن از دهان. به همین دلیل ورزشكاران به هنگام تنفس شدید با دهان باز، بیشتر دچار خشكی لب می شوند.

– سیگار كشیدن كه كمترین عارضه آن خشكی لب و دهان می باشد.

همچنین بخوانید: علت خشکی بیش از حد پوست صورت و درمان آن
درمان خشکی لب

برای درمان خشكی لب ها به این توصیه ها عمل كنید:

ـ خیس كردن لب ها با زبان اكیدا ممنوع

ـ در صورت وجود بیماری های قارچی، باكتریال یا بیماری های داخلی به درمان آن اقدام كنید.

ـ روزانه لب ها را با آب نمك رقیق شده و سرد كمپرس كنید، به این ترتیب كه یك قاشق مرباخوری نمك را در نیم لیتر آب حل كرده، حوله ای را در آن خیسانده و چند دقیقه روی لب ها بگذارید. این كار را به مدت یك هفته هنگام رفتن به رختخواب انجام دهید. بلافاصله بعد از كمپرس آب نمك لایه ای ضخیم نرم كننده لب مثل وازلین یا اوسرین روی لب بمالید تا رطوبت در لب حفظ و جذب شود.

ـ اگر یك هفته كمپرس آب نمك و وازلین موثر نبود، می توانید پماد هیدروكورتیزون یك درصد را هم به آن اضافه كنید. پماد را زیر نرم كننده بزنید. این كار را دو هفته ادامه دهید.

ـ هنگام خروج از منزل استفاده از ضد آفتاب مخصوص لب با پمادهای نرم كننده را فراموش نكنید و نكته آخر آن كه به وسیله ماسك، لب و بینی خود را در محیط های آلوده بپوشانید.

ارسال کننده: ناهید نجابت
تعداد بازدید: 5092

به این مطلب رای بدهید

(1)

ارسال دیدگاه


دیدگاه کاربران