لمینت از روش های زیباسازی دندان است و طرفداران بسیاری دارد. قبل از انجام لمینت دندان این مطلب را بخوانید تا با مزایا و معایب و انواع لمینت و روش های انجام آن بیشتر آشنا شوید

همه چیز درباره لمینت دندان

ونیر یا لمینیت دندان مواد سفید یا همرنگ دندان هستند که برای اصلاح فرم، شکل و رنگ دندان ها به 2 نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شوند. لمینیت‌های سرامیکی پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته می‌شوند، همچنین این مواد در برابر مواد غذایی رنگی مقاوت خوبی دارند. لمینیت های سرامیکی شامل فلدسپاتیک پرسلن ، High pressed ceramic و لمینت های سرامیکی ماشینی هستند که نحوه قرار دادن هر یک بر روی دندان ها متفاوت است. 

فلدسپاتیک: لمینت های فلدسپاتیک که از فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده اند به شکل پودر در لابراتور، توسط تکنسین فرم داده می‌شوند.

High pressed ceramic لمینیک فشرده: این نوع لمینیت دندان به وسیله‌ی پرس یا همان قالب گرفته شده از دندان، در کوره فرم داده شده و روی دندان نصب می گردد.

لمینیک سرامیکی ماشینی دندان: این نوع لمینیت روی قالب گچی که از روی دندان بیمار الگو برداشته شده ساخته می شود که دارای استحکام بسیار بالایی است.

آشنایی با مزایا و معایب لمینت دندان

هر روش زیبایی دارای معایب و مزایایی می باشد که لمینیت دندان هم از این قائده مستثنی نیست، در ادامه به مزایا و معایب لمینیت دندان خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

مزایا لمینیت دندان

  • رفع ایراد حاصل از فاصله های ایجاد شده در دندان‌ها
  • درمان دندان‌هایی که دچار تیرگی شده اند
  • درمان دندان‌هایی که لکه دار شدند
  • درمان دندان‌هایی که دچار لب پری و شکستگی شدند

معایب لمینیت سرامیکی دندان

لمینیت‌هایی که دچار شکستگی  شدند، در بیشتر موارد باید تعویض گردند.

به طور متوسط میزان ماندگاری و عمر لمینیت های سرامیکی، 10 سال می باشد که پس از آن باید تعویض گردند.

در صورت تراشیده شدن بیش از اندازه دندان و رسیدن به عاج ، باند دچار تزلزل شده و احتمال افتادن لمینیت افزایش می یابد.

لمینت دندان را انتخاب کنیم یا کامپوزیت دندان؟

پیش از هرچیز اولین و مهم ترین الویت برای انتخاب هر یک، وضعیت دندان ها است. در برخی موارد جهت بهبود رنگ دندان ها و سفید کردن آن ها، روش بلیچینگ کافی باشد اما گاهی ممکن است دندان ها نظم و چینش اصلی خود را از دست دادند و یا بسیار ضعیف شده اند که در این شرایط لمینیت هم مناسب نمی باشد. بنابراین باید شرایط دندان‌ها را به لحاظ ضخامت مینا، مقاومت و استحکام دندان را سنجید و در نهایت نوع درمان را انتخاب کرد. از لحاظ زیبایی لمینت سرامیکی بهترین روش می باشد، بنابراین اگر زیبایی و طبیعی بودن مد نظر قرار دهیم لمینیت گزینه ی مناسبی به حساب می آید. در صورتی که دندان ها دچار مشکل جدی و عمقی هستند، لمینت بهتر می باشد ولی اگر مشکل ناچیز باشد کامپوزیت روش محافظه کارانه‌تری می‌باشد. هزینه ی لمینیت نسبت به کامپوزیت بیشتر بوده و در برابر فشار مقاومت بیشتری دارد، اگر سیگار می‌کشید لمینت سرامیکی گزینه‌ی مناسب می ‌باشد زیرا در مقابل تغییرات رنگ و لکه مقاوم‌ است.

ماندگاری لمینت دندان چند سال است؟

به طور کلی لمینیت دندان دارای استحکام و مقاومت خوبی است و با نگهداری درست بین 15 تا 10 سال ماندگار است. ممکن است با توجه به نوع ساییدگی و آسیب های ایجاد شده در دندان، نیاز به تعویض کامل یا ترمیم ظاهری (زیبایی) داشته باشد.

ارسال کننده: فاطمه بیات
تعداد بازدید: 466

به این مطلب رای بدهید

(1)

ارسال دیدگاه


دیدگاه کاربران