از بین بردن مو های زائد با روش های موقت و گیاهی

بهترین روش خانگی، طبیعی و موقت برای رفع موهای زائد | نکات مهم از بین بردن مو زائد

از گذشته تا کنون رفع مو های زائد و اضافی بدن و صورت از دغدغه های عموم مردم مخصوصا خانم ها بوده که هم در بهداشت فردی تاثیر داشته و هم در زیبایی تاثیر قابل توجهی داشته است. از این رو در گذشته روش های برای رفع مو های زائد وجود داشته که با استفاده از مواد طبیعی و گیاهان بوده و با گذشت زمان و پیشرفت علوم و صنایع ابزار ها و موبر های بیشتری در اختیار عموم قرار گرفته که هرکدام فواید و معایب خاص خود را دارد.


 انواع روش های موقت و گیاهی رفع موهای زائد 

موهای زائد بدن که بخشی به صورت طبیعی رشد میکند و بخشی به علت اختلال هورمون ها در میزان ضخامت و پرپشتی تاثیر میگذارد برای بسیاری از افراد خوشایند نیست به همین علت به دنبال روش هایی هستند که ازین مو ها خلاصی یابند.

راه های بسیاری برای حذف این مو ها وجود دارد که به دو دسته موقت و دائم (نیمه دائم) تقسیم میشود در این مقاله به تمامی روش موقت و روش های گیاهی موثر رفع مو های زائد پرداخته شده همچنین مزایا و معایب، کارایی و میزان ماندگاری این رو ش ها در این مقاله شرح داده شده است.

با مطالعه این میتوانید بهترین روش برای رفع موهای زائد بدن و صورت را انتخاب کنید و مورد استفاده قرار دهید.


شیو مو با ژیلت
 ● رفع مو های زائد با ژیلت ● 

شاید بتوان گفت یکی از ساده ترین،ارزان قیمت ترین و سریع ترین راه  برای خلاصی از موهای زائد بدن و صورت استفاده از ژیلت است البته رفع موهای زائد بدن با ژیلت در نواحی که ضخامت مو، سرعت رشد مو و حجم مو بالا است روشی با ماندگاری بسیار پایین محسوب میشود و نهایتا بعد از گذشت یک روز یا کمتر موهای حذف شده پدیدار میشوند.

استفاده از ژیلت برای نواحی که موهای کرکی و کم پشتی دارند مناسب است، زیرا موهای کرکی معمولا سرعت رشد پایینی دارند و به علت نازک و کم پشت بودن موها در این نواحی بدن یا صورت مدت زمان زیادی میگذرد تا آن نواحی بدن یا صورت پر شوند.

معمولا حذف موهای کرکی و کم پشت بدن و صورت صرفا جنبه زیبایی و آراستگی دارد به همین علت کسانی که که پوست حساسی ندارند و موهای کرکی و کم پشت دارند استفاده از ژیلت راه مناسبی برای حذف بی دردسر مو هایشان است که با استفاده از بعضی لوسیون های طبیعی میتواند باعث کاهش بیشتر سرعت رشد موهای کرکی بدن و صورت خود شوند.

► مزایای استفاده از ژیلت برای حذف موهای زائد

  • ژیلت کردن مو ها روشی ساده است و نیاز به مهارت بالایی ندارد.
  • ژیلت کردن مو های اضافی بسیار کم هزینه است چون فقط نیاز به یک ژیلت یکبار مصرف و یا چند بار مصرف است که در مقایسه با بعضی از روش ها خیلی قیمت بالایی محسوب نمیشود.
  • ژیلت کردن مو فقط با کشیدن ژیلت روی مو ها انجام میشود به همین علت زمان زیادی صرف نمیشود.
  • ژیلت کردن مو روشی بدون درد است و کوچکترین احساس درد یا سوزشی ایجاد نمیکند و برای کسانی که تحمل درد و سوزش را ندارد روش مناسبی است.

رفع موهای زائد با ژیلت

► معایب استفاده از ژیلت برای حذف موهای زائد

  • یکی از معایب ژیلت مو های زائد ماندگاری پایین برای بعضی از نواحی است.
  • ژیلیت کردن مو ها زائد اگرمداوم و روزانه باشد کم کم باعث ایجاد لکه ها پوستی، خشکی و زمختی پوست میشود.
  • ژیلت کردن مو های زائد اگر نادرست انجام شود باعث زخمی کردن پوست می شود.
  • ژیلت کردن خلاف جهت موهای زائد باعث ایجاد خارش و جوش در آن نواحی میشود.
  • ژیلیت با همه پوست ها سازگار نیست و موارد زیادی هستند که اگر با ژیلت مو های زائد خود را حذف کنند بعد از اتمام کار پوستشان  ملتهب میشود و شروع به خارش و جوش زدن میکند.
  • ژیلت برای بعضی از قسمت های بدن که دسترسی سختی دارند و یا خیلی حساس هستند قابل استفاده نیست. 

باور های غلط در مورد تیغ زدن مو و ژیلت کردن مو زائد


بند انداختن صورت
 ● رفع مو های زائد با نخ (بند انداختن) ● 

اصلاح صورت با نخ یا همان بند انداختن یکی از روش های موزدایی مرسوم میان بانوان بوده و هست  که روشی با پیشینه ای بسیار قدیمی است. در سال هایی که صنایع پیشرفته وجود نداشته و علوم و دانش کم بوده؛  با ابزار های ساده و در دسترس تلاش میکردند که مو های زائد و اضافی صورت و بدن را که ماندگاری طولانی تری داشته باشد، از بین ببرند.

از همین رو رفع مو های زائد با نخ از روش های ابداعی بسیار پرکاربرد در میان بانوان شد و هنوز هم این روش طرفداران خاص خود را دارد. اصلاح صورت با نخ در مقایسه با ژیلت ماندگاری بیشتری دارد زیرا اکثر مو ها ب همراه پیازه های زیر پوست، جدا میشوند. و همین باعث میشود تا بازسازی دوباره این پیازه ها و رشد دوباره مو پروسه ای زمانبرتر بشود. 

 

مزایا و معایب  بند انداختن


اصلاح صورت با شمع

 ● رفع مو های زائد با شمع (وکس) ● 

یکی از روش های از بین بردن مو های زائد که چندین سال است مرسوم شده است استفاده ازپارافین است که با عنوان مثل  وکس با شمع، وکس صورت، جلبک دریای شناخته میشود پارافین یکه ماده از مشتقات نفتی است که در خیلی از صنایع از جمله صنعت آرایشی بهداشی بسیار کاربرد دارد و به سه شکل مایع، جامد و ژله در بازار موجود است. 

روش اصلاح مو های زائد با شمع که  بیشتر برای اصلاح  صورت مرسوم است با گرم کردن پارافین و مالیدن آن به قسمت های که نیاز به موزدایی دارد انجام میشود در این روش موقع برداشتن پارافین ( شمع ) موها  با پیازه مو از داخل بافت پوست جدا میشود در این روش که به جز مو موهای ضخیم، بیشتر مو های کرکی و نازک، موهای زیرپوستی و جوش های سر سیاه هم کنده میشود.

این روش نیز برای رفع موهای زائد ماندگاری نسبتا بیشتری دارد و برای پر شدن دوباره موهای زائد زمانی حدود 1 تا 2 ماه زمان می برد. 

مزایا و معایب وکس با شمع


رفع مو های زائد با موم (اپیلاسیون)

یکی از قدیمی ترین و ایمن ترین آنها از بین بردن مو های زائد با موم است. این فرآیندی است که در آن موها در واقع به موم  می‌چسبند و سپس، چون چسبندگی بین موم و مو قوی‌تر از موم به پوست است، می‌توان موها را بیرون کشید. بدون اینکه پوست زخم شود

پوست کمی قرمز و حساس، و حتی گاهی اوقات تحریک شده و دردناک می شود، اما چیزی نیست که نتوانید تحمل کنید. شاید بهترین خبر برای خانم ها این باشد که رفع موهای زائد برای آقایان دردناک تر است و خبر خوب برای همه این است که بعد از چند بار درد کمتری دارد: ریشه موها ضعیف می شود، تراکم آنها کاهش می یابد و همه چیز راحت تر است.


رفع مو های زائد با کرم های موبر

کرم موبر بر اساس شکستن ساختار پروتئینی مو عمل می کند، به طوری که با پاک کردن پماد از بدن، موها به راحتی از بدن می ریزند.

کرم موبر راه حلی آسان و ساده برای از بین بردن مو های زائد به نظر می رسد، اما مانند هر درمان پوستی، قبل از اقدام به استفاده از آن ابتدا باید بدانید که کرم های موبر روی بدن ما چگونه کار می کنند، زیرا این بستگی به نوع مو و نوع پوست دارد و همچنین به این بستگی دارد که در کدام قسمت از بدن می خواهید موها را بردارید. 

علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که هر چند وقت یکبار می خواهید پمادها را بمالید، در حالی که (به طور متوسط) اکثر افراد حداقل یک بار در هفته نیاز به استفاده از پماد دارند. کرم موبر تعدادی عوارض جانبی نیز دارند که در ادامه به آن اشاره می شود.


رفع مو های زائد با اپیلیدی


رفع مو های زائد با پودر موبر (واجبی یا نوره)


رفع مو های زائد با  لیمو و آرد نخود


رفع مو های زائد با تخم مرغ و آرد ذرت


رفع مو های زائد با زردچوبه


رفع مو های زائد با زدرچوبه و پاپایا


رفع مو های زائد با زدچوبه و شیر


رفع مو های زائد با جوش شیرین و قهوه


رفع مو های زائد با پوست گردو


رفع مو های زائد با زنجبیل


  1399/06/22 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید