کاشت مو FUE چیست؟

کاشت مو FUE | کاشت مو بدون جراحی

کاشت مو روش های مختلفی دارد که با پیشرفت علمی روش های جدید جای کاشت مو با روش های کلاسیک را میگیرند. کاشت مو FUE یکی از همین روش های نوین در جراحی پیوند مو است که به علت عوارض کمتر و نتیجه بهتر طرفداران بسیاری پیدا کرده در این مقاله میتوانید اطلاعات کاملی از کاشت مو به روش fue کسب کنید تا بتوانید راحت تر مزایا و معایب این روش را با روش های دیگر مقایسه کنیدکاشت مو FUE چیست؟

کاشت مو را به طور خلاصه اینطور میتوان تعریف کرد: عملی که در آن فولیکول های مو را از قسمت هایی از سر و یا بدن برداشت میکنند و به قسمت های کم پشت یا طاس سر یا صورت انتقال می دهند.

کاشت مو FUE در واقع مخفف کلمه Follicular Unit Extract است که به معنی برداشت واحدی فولیکول های مو می باشد و جزو روش های مدرن جراحی پیوند مو محسوب می شود. در کاشت مو به روش FUE  شاهد تراکم بالاتری در کاشت هستیم که دارای نتیجه کاملا طبیعی و دائمی می باشد.

کاشت مو fue چیست

مزیت مهم کاشت مو FUE نسبت به روشهای سنتی

در سالیان گذشته که به تازگی عمل جراحی پیوند مو به روشFUT کشف شده بود، اولین راه پیوند مو به شمار می رفت. که در این تکنیک جراحی با برش، خونریزی، بیهوشی و... همراه بود بنابراین به دلیل معایب بی شمارش این روش کلا کنار گذاشته شد و بعد از آن کاشت مو FUE جایگزین روشهای پیشین شد.

جراحی کاشت مو به روش FUE  معمولاً در صورتی پیشنهاد میشود که شخص قبلا از روش FUT توصیه استفاده نکرده باشد.

فیلم | کاشت مو fue

 

از دیگر برتری های این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش به دلیل استفاده از واحدهای فولیکولی نتیجه طبیعی ایجاد می شود؛
 • هیچ برش نواری در پوست سر به وجود نمی آید؛
 • پس از برداشت گرافت ها؛ از جای زخم اثری نمی ماند؛
 • از هیچ گونه بخیه استفاده نمی شود به همین دلیل جای زخم در ناحیه کاشته شده وجود ندارد؛
 • خونریزی قابل توجهی وجود ندارد؛
 • سرعت استخراج و سپس کاشت مجدد مو و حفظ فولیکول ها؛ این در حالی است که با روش های معمول پیوند مو، تا 30٪ از فولیکولها از بین می رود؛
 • تراشیدن مو ضروری نیست؛
 • به دلیل تزریق دوزهای بی حسی موضعی که در طول عمل تکرار می شود، این تکنیک بدون درد است؛
 • امکان بازگشت به کار ظرف 2 تا 3 روز.

فیلم | نتیجه کاشت مو به روش fue

افراد مناسب برای استفاده از روش کاشت مو FUE

با توجه به نیازهای هر فرد کاشت مو FUE انجام می شود. شرایط هر فرد در روش پیوند مو متفاوت است و این بدان معنا نیست که بدلیل بروزتر بودن متدهای جدید تمام افراد لزوما باید از آن استفاده کنند.

کاشت مو FUE یعنی برداشت فولیکولهای مو از بخش های از سر و کاشت آن در قسمتی از سرو یا صورت که دچار کم پشتی یا طاسی و یا نازک شدن مو شده است و مناسب افرادی است که به دلایلی مانند سوختگی، زخم، ضربات شدید دچاراز بین رفتن موهای آن قسمت شده است

 در طاسی سکه ای این روش از کاشت پیشنهاد داده نمی شود.

افراد مناسب کاشت مو fue

مرحله های کاشت مو FUE

 1.  اسکن و بررسی سر
 2. قبل از عمل محل جراحی ضد عفونی می شود
 3. استفاده از بی حسی قبل از جراحی   
 4. برداشت فولیکول ها
 5. کنار گذاشتن فولیکول های برداشت شده
 6. کاشت فولیکول ها روی سر بیمار
مراحل کاشت مو اف یو ای

کاشت مو FUE چقدر زمان می برد؟

زمان مورد نیاز برای کاشت مو FUE بسته به نوع انتخاب روش کاشت و میزان طاسی در سر فرد دارد.

پزشک پس از معاینات اولیه به فرد زمان مورد نیاز را اعلام نموده، اما در صورت کلی در این روش ،1 الی 2 جلسه زمان لازم است.در حالی که طاسی موی سر در بیمار زیاد باشد، پیوند مو FUE در طی  8 الی 12 ساعت صورت می گیرد.


در کاشت مو FUE هزینه چگونه براورد می شود؟

هزینه کاشت مو FUE طبق شرایط مشخصی تعیین می شود. غالبا افراد فکر میکنند که هزینه عمل پیوند مو بسیار بالاست و به همین دلیل از انجام این عمل پشیمان می شوند، هزینه پیوند مو در روشهای متفاوت طبق نظر متخصصین باهم فرق دارند، و در صورتی که عمل پیوند مو بر اساس معیارهای درست و در کلینیک های مجهز انجام شود هزینه بر اساس  نوع خدمات دریافت شده و به صرفه تر می باشد عمل پیوند مو برطبق اندازه طاسی و با محاسبه تعداد کرافت های مو و همچنین تعداد جلسات و متد و مکان و پزشک معالج صورت میگیرد.

فیلم| شستن مو 10 روز بعد از کاشت مو

منطقه اهدا کننده در عمل کاشت مو FUE بعد از عمل

بعد از عمل کاشت مو FUE در قسمتی که موها برای کاشت ازآن منطقه برداشت شده است پزشک یک باند قرار میدهد که شما میتوانید یک روز بعد آن را بردارید.

قسمت اهدا کننده مو به سرعت و به طور طبیعی بهبود می یابد و زخم آرام آرام ترمیم می شود. ممکن است بعد از کاشت برای مدت چند روز یا حتی چند هفته اثرات خراشیدگی روی سر باقی بماند و حساس باشد، اما به زودی بهبود یافته و جای زخم خطی باقی نمی ماند.

کاشت مو fue چیست؟
کاشت مو fue

نتیجه کاشت مو FUE چگونه خواهد بود

صبوری برای دیدن نتیجه عمل کاشت مو، صرف نظر از تکنیک؛ تدریجی است و حداقل پس از یک سال نتیجه نهایی کاشت مو FUE نمایان می شود. این مدت زمانی است که برای رشد و ضخیم شدن موهای جدید لازم است. از طرف دیگر، رشد مجدد اولیه بعد از 3 ماه مشاهده می شود و ظاهر آن ماه به ماه متراکم تر می شود.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که نتیجه جراحی کاشت مو FUE به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • ماهیت موهای بیمار (ریز ، ضخیم ، بور ، تیره ، موج دار ، وز و ...) 
 • سرمایه مویرگی وی (تراکم اهدا کننده منطقه)
 • تعداد موهای کاشته شده
 • و حتی اندازه جمجمه و…  
نتایج کاشت مو fue
نتایج کاشت مو fue

که در هر کس منحصر به فرد است . این پزشک است که می تواند هرچه بیشتر در این زمینه به شما اطلاعات بدهد تا ذهنیت شما  از نتیجه جراحی واقع بینانه باشد و رضایت کامل شما را جلب کند. در همه موارد شما این امکان را دارید تا شاهد تراکم موهای خود، با رشد طبیعی باشید.

توجه به این نکته مهم است که جراحی کاشت مو FUE طاسی شما را متوقف نمی کند و موهای شما که در زمان عمل هنوز ریزش نداشته اما تحت تأثیر طاسی قرار گرفته است، همچنان ریزش خواهد داشت بنابراین قبل از عمل پیوند مو شاید ماهها نیاز داشته باشید که زیر نظر مستقیم پزشک ابتدا برای درمان ریزش موهای سر از داروهای مخصوص استفاده کنید تا بعد از کاشت ظاهر محل قبلی با منطقه کاشته شده مغایرت نداشته باشد و همچنین از پرداخت هزینه های اضافی بابت کاشت مجدد جلوگیری کنید.

به منظور محدود کردن هرچه بیشتر این مشکل، ممکن است پزشک جراح شما استفاده از ماینوکسیدیل را توصیه کند ، یک درمان موضعی که باید روزانه مورد استفاده قرار گیرد و به حفظ تراکم موهای شما کمک کند و باید این نکته را در نظر بگیرید که بدون مشورت و یا به دلیل خسته شدن از ادامه درمان هیچگاه داروهای خود را چه خوارکی و چه موضعی قطع نکنید.

کاشت مو fue

مراقبت های قبل از کاشت مو FUE

همه عمل های چه درمانی چه زیبایی نیازمند ایجاد آمادگی بدن و محل مورد نظر برای انجام عمل از جراحی کاشت مواف یو ای هم ازین قاعده مستثنی نیست توجه به نکات زیر در نتیجه بهتر بعد از عمل بسیار کمک کننده است

 • قبل از عمل برای تعیین سلامتی فرد نیاز به آزمایش کامل خون می باشد.
 • در جراحی پیوند مو نباید از داروهای مسکن مانند بروفن، نوافن و زیر مجموعه های این دارو استفاده کرد
 • همچنین سیر،سیاهدانه،آسپرین، وارفارین،قرص ویتامین E، سیگار، مشروبات الکلی از موارد ممنوع در مصرف می باشند
 • قبل از عمل کاشت مو FUE، اگر دارویی مصرف میکنید و یا دچار مریضی خاصی هستید ضروری است که با پزشک خود این موارد را در میان بگذارید.
 • غذای سبک اما مقوی مصرف کرده و موهای خود را چندین بار با شامپو بشورید و از خوردن مایعات زیاد خودداری کنید.
 • قبل از عمل اگر دارای موهای سفید و یا جو گندمی هستید با رنگ مشگی یا قهوه ای سوخته آن را رنگ کنید.
 • در روز جراحی، موی سر خود را بسیار کوتاه کنید زیرا باعث بهتر شدن کیفیت عمل پیوند مو  میشود.
 • لباس دکمه دار بپوشید و از تیشرت و پیراهن های یقه دار استفاده نشود تا با موی شما برخورد نداشته باشد.
مراقبت های قبل از کاشت مو fue

مراقبت بعد از کاشت مو FUE چگونه است؟

با توجه به برنامه ریزی هایی که پزشک بعد از عمل کاشت مو FUE برای فرد در نظر گرفته، بیمار بعد از انجام جراحی برای انجام معاینات لازم و بررسی کیفیت، عوارض و التهابات باید به کلینیک و یا موسسه مورد نظر مراجعه نماید و معمولا مراقبتهایی که برای بیمار در نظر گرفته شده شامل موارد زیر می باشد:

 • مصرف آنتی بیوتیک، و مسکن ها و داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز نموده
 • با توجه به کوتاه بودن دوره نقاهت در جراحی کاشت مو به روش FUE باز هم نیاز است که  فعالیت های فرد زیر نظر پزشک باشد.
 • در عمل پیوند مو ورزش سنگین بعد از جراحی هر گز توصیه نمیشود.
 • شستشوی سریع موها موجب آسیب فولیکول هایی که در طی جراحی کاشته شده می شود بنابراین شستشو باید دقیقا زیر نظر پزشک قرار بگیرد تا از بین رفتن فولیکول ها جلوگیری شود.
 • استفاده از شامپوها و صابون های مخصوصی که تنها پزشک شما بابت مشکل شما تجویز نموده است

در بعضی از موارد دیده شده که پزشک از بیمار درخواست گرده تا شاید چندین ساعت در حمام و زیر دوش بنشیند و ساعات طولانی ممکن است فرد را خسته و کلافه کند اما باید در نظر داشت که تمام این تجویزات برای بهتر شدن نتیجه عمل و رضایت بیمار است پس با آگاهی و صبوری برای جراحی کاشت مو FUE اقدام نمایید تا در میان راه به دلیل کلافگی نتیجه عکس از کار خود دریافت نکنید.

مراقبت از کاشت مو اف یو ای

سخن آخر و نکات مهم قبل از تصمیم گیری برای عمل کاشت مو FUE

قبل از تصمیم گیری برای جراحی کاشت مو FUE حتما دقت لازم و آگاهی در انتخاب کلینیک داشته باشید و تنها بر اساس پایین بودن هزینه و دستمزد، هر مکانی را برای عمل؛  انتخاب نکنید، زیرا طبعات جبران ناپذیری در بر خواهد داشت که گاهی اوقات نمیتوان راهی برای بازگشت و یا ترمیم موارد پیش آمده، یافت.

از جمله نکاتی که باید بدان توجه داشت استرلیزه بودن مکان و ابزاری است که درعمل استفاده می شود زیرا در صورت عفونت و یا کاشت بد سلامتی فرد نیز ممکن است به خطر بیافتد. بنابراین قبل از انجام کاشت مو FUE،  شناخت فرد از بدن و نوع مو و حتی بیماریهای خود بسیار مهم است که با مراجعه با کلینیک های معتبر و پزشک حاذق میتوان از این موارد و حتی از هزینه های بعدی که برای ترمیم محل آسیب دیده صرف می شود جلوگیری کرد.

نکات مهم کاشت مو FUE

پژوهشگر و نویسنده: زهرا بیات 
تاریخ انتشار: 1400.07.01

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید