درمان هایی برای رهایی از طاسی

طاسی - آشنایی با انواع روش های درمان

درمان طاسی قبل از هر چیز بر اساس یافتن منبع مشکل است، اگر مشکل ارثی نباشد، مثلاً کمبود آهن، ممکن است با تغییر رژیم غذایی روزانه و بدون انجام اقدامات پیچیده و پرهزینه، آن را برطرف کرد.


طاسی الگوی مردانه چیست؟

طاسی وضعیتی است که در آن موها به تدریج کم ضعیف می شوند تا زمانی که قابل مشاهده نباشند یا به طور کامل از بین بروند.

در قسمت‌های مختلف بدن انسان، مانند مو، آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز وجود دارد. با کمک این آنزیم، هورمون تستوسترون تجزیه شده و به دی هیدروتستوسترون DHT تبدیل می شود.

هنگامی که DHT در محل های جذب خود روی فولیکول های مو در جلو و مرکز پوست سر جذب می شود، احتمالاً به دلیل یک واکنش دفاعی، باعث تخریب تدریجی آنها می شود.

این فرآیند در واقع تحت تأثیر یک فرآیند ژنتیکی هورمونی قرار می گیرد، بنابراین تا زمان بلوغ، در سال هایی که تستوسترون در بدن به مقدار نسبتاً کم یافت می شود، DHT بسیار کمی تولید می شود تا به فولیکول های مو آسیب برساند.


علل طاسی مردانه چیست؟

علاوه بر دلیل اصلی ژنتیکی-هورمونی ، دلایل دیگری نیز وجود دارد:

درمان دارویی - همانطور که گفته شد داروهایی وجود دارند که عوارض آنها آسیب به فولیکول های مو از طریق مکانیسم های مختلف است. داروهایی برای درمان فشار خون، آکنه، افسردگی و حتی برخی مسکن‌ها می‌توانند به مو آسیب برسانند.

اختلال در عملکرد غده تیروئید - غده تیروئید مسئول متابولیسم بدن است. اختلال عملکرد غده می تواند بر روی مو تاثیر بگذارد و باعث نازک شدن و ریزش آن شود.

استرس  – زمانی که در دوره استرس قرار داریم، جریان خون کاهش می یابد و مواد مهمی به مو کاهش می یابد که ممکن است منجر به طاسی شود.

تغذیه نامناسب  - تغذیه نامناسب منجر به عدم تعادل در متابولیسم بدن و آسیب به فولیکول های مو می شود. عمدتا در رژیم های غذایی بدون کربوهیدرات رخ می دهد.


انواع شایع طاسی در مردان چیست؟

طاسی معمولی مردانه شایع ترین است، تقریبا 40 درصد از مردان از آن رنج می برند. در این نوع، ریزش مو از پوست سر (و در ناحیه گنبدی) شروع می شود تا زمانی که این دو به هم متصل شوند. مرسوم است که بر اساس مقیاس نوروود به طاسی درجه بندی می شود.

طاسی زخمی - این ناحیه طاسی روی پوست سر است که در نتیجه یک بیماری یا آسیب خارجی مانند سوختگی یا جراحت ایجاد می شود.

طاسی با الگوی معمولی زنانه در مردان - در این نوع، روند طاسی با نمونه معمولی متفاوت است و از جلوی سر شروع می شود.


در هنگام طاسی چه درمان هایی توصیه می شود؟

نوع طاسی و علت آن باید بررسی شود. فقط برای این تشخیص باید با متخصص پوست تماس بگیرید.

موثرترین درمان برای جلوگیری از طاسی، فیناستراید است. ماده ای که از تبدیل هورمون تستوسترون به DHT جلوگیری می کند.

به عنوان یک درمان موضعی، بیشترین توصیه ماینوکسیدیل است و در مواردی توصیه میشود اگر با فیناستراید ترکیب شود نتایج بهتری دارد.

PRP  درمانی که در آن پلاسمای غنی با پلاکت هایی که توانایی تحریک سلول های بنیادی و رشد مو را دارند، تزریق می شود. مطالعات متعددی موافق و مخالف این درمان وجود دارد و نظرات در دنیا در مورد اثربخشی آن تقسیم شده است.


کاشت مو چیست؟

کاشت مو روشی است که در آن فولیکول‌های مو گرفته شده از پشت و کناره‌های پوست سر (قسمت اهداکننده) کاشته می‌شوند و در محل درخواستی معمولاً در قسمت جلویی یا تاج سر کاشته می‌شوند.

این فرآیند با مشاوره در کلینیک شروع می شود، بیمار توسط پزشک معاینه می شود و مشخص می شود که آیا بیمار برای پیوند مناسب است یا خیر و در این صورت به چند فولیکول برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز است.

در صبح روز پیوند، پزشک خط مو را ترسیم می کند و هر مرحله را برای بیمار توضیح می دهد.

در مرحله اول - سوراخ های ریزی ایجاد می شود که موهای کاشته شده در آنها کاشته می شود. پزشک جهت و تراکم مو را تعیین می کند.

در مرحله دوم - با استفاده از تکنیک های مدرن، فولیکول ها از ناحیه اهدا کننده (پشت و کنار پوست سر) برداشته شده و در قسمت های از پیش تعیین شده در قسمت جلویی یا ناحیه تاج سر کاشته می شوند. درد تقریباً نامحسوس است.

در مرحله آخر - فولیکول ها از مرحله اول در سوراخ ها کاشته می شوند.

موها به آرامی و به طور مداوم رشد می کنند و شروع به پر شدن در تمام مناطق نازک می کنند. پس از حدود سه ماه، پوست سر شروع به پر شدن از موهای کاشته شده می کند، پس از حدود 6 ماه در حال حاضر 50٪ نتیجه و پس از حدود یک سال نتیجه نهایی وجود دارد.


چگونه بفهمم کاشت مو برای من مناسب است؟

قبل از اقدام به کاشت مو در جلسه مشاوره با پزشک مشخص خواهد شد که کاشت مو برای مراجعه کننده مناسب است یا نه؟

همانطور که گفته شد موهای کاشت شده از پشت سر برداشته می شود. اگر این ناحیه به اندازه کافی غنی نباشد که نتیجه خوبی در رابطه با طاسی که می خواهیم بپوشانیم ارائه دهد، پس بیمار برای پیوند مناسب نیست.

توجه به یک نکته دیگر ضروری است، موهای هر فرد متفاوت است، برخی موهای پرپشت دارند، برخی موهای نازک دارند، موها می توانند مجعد، صاف و غیره باشند.

بنابراین نمی توان پیوند افراد مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد، زیرا «مواد اولیه» هر فرد متفاوت است و هر بیمار نتیجه ای نسبت به کیفیت موهای ناحیه اهداکننده خواهد داشت.

برای به دست آوردن یک تصویر کامل که به تمام سوالات شما پاسخ می دهد، باید یک تست تناسب اندام و مشاوره توسط متخصص پوست انجام دهید.


چه نوع کاشت مو وجود دارد؟

کاشت مو FUE :

در این فرآیند یک فولیکول برداشته می‌شود و یک فولیکول در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شود. توضیحات کاشت مو را ببینید.

این روش شامل سه مرحله است:

در مرحله اول - سوراخ های ریزی ایجاد می شود که موهای کاشته شده در آنها کاشته می شود. پزشک جهت و تراکم مو را تعیین می کند.

در مرحله دوم - با استفاده از تکنیک های مدرن، فولیکول ها از ناحیه اهدا کننده (پشت و کنار پوست سر) برداشته شده و در قسمت های از پیش تعیین شده در قسمت جلویی یا ناحیه تاج سر کاشته می شوند. درد تقریباً نامحسوس است.

در مرحله آخر - فولیکول ها از مرحله اول در سوراخ ها کاشته می شوند.


کاشت مویFUT :

در این جراحی، پزشک نواری از مو را از پشت سر کوتاه می‌کند. سپس نوار مو به فولیکول های جداگانه ای جدا می شود که در یک منطقه از پیش تعیین شده کاشته می شوند.


مطالبی در مورد کاشت مو DHI وجود دارد ، این روش چیست؟

این یک روش نیست، بلکه یک فرآیند بازاریابی است. در این فرآیند فولیکول ها همزمان با ایجاد سوراخ کاشته می شوند. این فرآیند هیچ تفاوتی با FUE استاندارد ندارد و هنوز از نظر علمی اثبات نشده است و بنابراین هیچ مزیتی در اینجا نسبت به روش های موجود وجود ندارد.


درمان مو با پی آر پی چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

درمان مو با پی آر پی برای مردان یا زنانی که موهای نازک دارند و طاسی کامل ندارند مناسب است. در این درمان، یک آزمایش خون طبیعی گرفته می‌شود، پس از جداسازی پلاسما از سلول‌های خونی با کمک سانتریفیوژ، مواد غنی از پلاکت‌ها که می‌تواند سلول‌های بنیادی را تحریک کرده و موها را رشد دهد دوباره به پوست سر تزریق می‌شود.

برای مشاهده نتیجه، انجام چندین درمان توصیه می شود.

 


سوالات متداول در مورد کاشت مو برای درمان طاسی 

کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

کاشت مو برای مردان و زنان دارای موهای نازک مناسب نیست. در مکان هایی که فولیکول های موجود هنوز وجود دارند، به دلیل ترس از آسیب دیدن، نمی توان مو را پیوند زد.

چرا برای کاشت مو از بانک مو پیوند زده میشود؟

فولیکول های مو های پشت و کناره های سرکه به بانک مو شناخته میشوند، در برابر هورمون DHT مقاوت بیشتری دارند و بنابراین در طول سال ها از بین نمی روند.

قبل از کاشت مو چه نوع بیهوشی داده می شود؟

فقط بی حسی موضعی انجام می شود. بیمار از هر اتفاقی که می افتد آگاه است، با پرسنل صحبت می کند، تلویزیون تماشا می کند و اجازه دارد از تلفن همراه شخصی خود در حین پیوند استفاده کند.

آیا کاشت مو یک عمل دردناک است؟

بیهوشی با یک سوزن ظریف انجام می شود، در 2-3 تزریق اول فقط کمترین درد را احساس می کنید و بعد هیچ.

آیا بعد از کاشت مو جای زخم وجود دارد؟

در روش FUE پاسخ منفی است.

در روش FUT حداقل اسکار باقی می ماند که توسط موهای موجود پنهان می شود.

عمل کاشت مو چقدر طول می کشد؟

بستگی به تعداد پیوند ها دارد، معمولا بین 5 تا 7 ساعت، با استراحت ناهار

آیا کاشت مو با عوارض یا عوارضی همراه است؟

اگر همه چیز به درستی توسط یک تیم باتجربه اجرا شود، نباید هیچ مشکلی وجود داشته باشد.

با این حال، مانند هر روش دیگری، در موارد نادر موارد زیر ممکن است رخ دهد:

پس از پیوند ممکن است تورم خفیفی در چشم ظاهر شود که برای جلوگیری از این تورم، پس از پیوند، گچ مخصوصی در ناحیه فوقانی پیشانی قرار می گیرد.

خارش یا درد در ناحیه اهدایی به پیوند معمولاً ژل آلوئه ورا یا کیسه یخ احساس خارش را تسکین می دهد، این پدیده پس از چند روز برطرف می شود.

برای بیمارانی که پوست روشن دارند، ممکن است قرمزی در ناحیه پیوند شده وجود داشته باشد که پس از چند روز برطرف می شود، قرمزی در بازگشت به حالت عادی اختلالی ایجاد نمی کند.

زمان بهبودی بعد از کاشت مو چقدر است؟

توصیه می شود در هفته اول به ناحیه پیوند زده ضربه نزنید (عدم انجام فعالیت های ورزشی). پس از آن می توانید به روال روزانه خود بازگردید.

در روزهای اول پوسته های کوچکی در ناحیه پیوند شده وجود دارد، این دلمه ها پس از چند روز می ریزند. در ناحیه پشت محل برداشتن فولیکول ها سوراخ های ظریفی وجود دارد که بعد از 4-5 روز به سختی دیده می شود.

بعد از کاشت مو چگونه چه مراقبت هایی باید انجام داد؟

بیمار توضیحات مفصلی از پزشک دریافت خواهد کرد. همانطور که گفته شد مهمترین چیز این است که به ناحیه پیوند زده شده ضربه وارد نشود.

همچنین موها باید در سه روز اول پس از کاشت به آرامی شسته شوند.

چه زمانی نتیجه را می بینید؟

موها بعد از 3 ماه شروع به رشد می کنند. بعد از شش ماه 50 درصد نتیجه و بعد از یک سال نتیجه کامل کاشت مو را خواهیم دید.

آیا نتیجه کاشت مو مادام العمر ماندگار است؟

بله ، اما باید تاکید کرد که کاشت مو از طاسی موهای باقی مانده (در صورت باقی ماندن) روی سر جلوگیری نمی کند، بنابراین گاهی اوقات طاسی مستمر و نیاز به مکمل وجود دارد.

آیا کاشت مو نیاز به نگهداری خاصی دارد؟

یک کاشت موی خوب پی از گذارندن دوران نقاهتش نیازی به نگهداری خاصی یا استفاده از مکمل ندارد و در مواردی که مشکوک به ادامه طاسی در آینده باشد، درمان دارویی همراه با پیوند را توصیه می کنیم.

همچنین، درمان موضعی با فوم مینوکسی و درمان‌های PRP می‌تواند نتیجه را بهبود بخشد، اما ما به طور معمول آنها را پس از عمل توصیه نمی‌کنیم.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید